Valletta

Valletta i wschodnia część Malty

Kategorie: 
Valletta00Valletta01Valletta02Valletta03Valletta04Valletta05Valletta06Valletta07Valletta08Valletta09Valletta10
Map
Do najbardziej atrakcyjnych turystycznie regionów należy z całą pewnością wschodnia część Malty, z Vallettą na czele. Tu znajdziemy wspaniałą Katedrę z płótnami Caravaggio, których niestety nie można fotografować, przepiękny Kościół rozbicia statku św. Pawła, pałac Wielkiego Mistrza, fortyfikacje, w tym sławna Bateria, z której codziennie o godz. 12:00 strzelają z armat i wiele innych atrakcji godnych poświęcenia im kilku chwil. Tu również znajdziemy Narodowe Muzeum Archeologiczne, w którym zebrane są świątynne rzeźby i relikty z lat 5000-2500 p.n.e., w tym również słynne kobiece posążki.
W pewnym oddaleniu od turystycznych ścieżek Valletty znajduje się Argotti Botanic Gardens i obok niego St. Philip Gardens. Tu można chwilę odpocząć i zrelaksować się w towarzystwie egzotycznych roślin i wszędobylskich kotów. Ogrody te zamykane są na wieczór i raczej nie można liczyć na to, że ktoś nas o tym poinformuje. Sam doświadczyłem tego na własnej skórze, a przechodzenie przez wysoką bramę może nie być dla każdego.
Bezpośrednio z Vallettą graniczą również trzy inne forty, w tym słynna Vittoriosa (Birgu) z pałacem Inkwizytora, w którym mieściła się główna siedziba Świ ętej Inkwizycji.
Zmierzając w kierunku południowym od Valletty dotrzemy do Tarxien, w którym do dziś ostały się fragmenty prehistorycznych świątyń. Tu znajdziemy dowody na to, że człowiek, już tysiące lat temu rozumiał zasadę działania cykli słonecznych i nadawał im szczególne znaczenie.
Kolejną atrakcją na trasie jest jaskinia Ghar Dalam, gdzie znaleziono szczątki wielu nieistniejących już gatunków zwierząt, w tym hippotama sprzed 180 000 lat. Odkryto tu również pierwsze ślady człowieka na Malcie, pochodzące sprzed 7 400 lat.
Na samym południu, czeka nas niewątpliwa atrakcja jaką jest wizyta łodzią motorową w Blue Grotto. Tu wody morza Śródziemnego zmieniają się od szmaragdowego, poprzez blado niebieskie, aż po głęboki błękit. Niestety jest to również jedyne miejsce na Malcie, w kótrym traktuje się turystę w sposób bardzo "taśmowy", zwłaszcza wtedy gdy pogoda sprzyja, a liczba osób, które przygywają w to miejsce jest duża.
Nieopodal, na klifach znajdziemy kolejne ślady prehistorycznych świątyń - Hagar Qim i Mnajdra. Oba kompleksty znajdują się w odległości około 500 metrów od siebie. Warto zapoznać się z historią tego miejsca i zobaczyć jak zmieniała się wiedza o nim na przestrzeni lat.
Na zakończenie naszej wycieczki, znów wracamy w okolice Valletty, tym razem do Sliemy - jedynego miejsca na Malcie, w którym kwitnie bogate życie nocne.

Malta

Kategorie: 
Malta00Malta01Malta02Malta03Malta04Malta05Malta06
Map
Relację z Malty zacznę od podsumowania i kilku użytecznych wskazówek. Relacje z poszczególnych regionów znajdą się w kolejnych wpisach.
Malta jest jednym z najbezpieczniejszych miejsc jakie widziałem. Ludzie tu są bardzo przyjaźnie nastawieni, znakomita większość posługuje się językiem angielskim, który jest jednym z dwóch języków urzędowych, a podróżowanie po całej wyspie nie nastręcza większych kłopotów.

Dojazd i nocleg

Na Maltę można dostać się z Wrocławia RyanAirem i jest to bez wątpienia najszybsza, najtańsza i najwygodniejsza forma transportu. Ceny noclegów na miejscu będą zróżnicowane i mocno zależne od regionu. Najdrożej, a przy okazji najmniej atrakcyjnie będzie w dużych kurortach takich jak Mellieha. Sliema również nie będzie należała do najtańszych. Warto poszukać czegoś w Vallecie albo okolicy. To rozwiązanie ma jednak taką wadę, że by dotrzeć do najbardziej atrakcyjnych plaż przy Golden Bay będziemy potrzebowali około godziny czasu. Coś za coś, albo plaża, albo zwiedzanie wyspy.

Co warto zobaczyć

Malta, pomimo swoich niewielkich rozmiarów, oferuje bardzo wiele. Z jednej strony będą to prawdziwe perły architektury sakralnej (Valletta, Mdina, Rabat) i niezliczona ilość fortyfikacji obecnych na całej wyspie, z drugiej niesamowite krajobrazy (Blue Grotto, Dingli Cliff, Golden Bay), liczne jaskinie (w tym prywatne, znajdujące się w piwnicach domów) oraz świetnie zachowane pozostałości prehistorycznych świątyń (Tarxien, Hagar, Mgarr).

Transport

  • Transport po obu wyspach (Malta i Gozo) możliwy jest przy pomocy dobrze rozbudowanej (publicznej) sieci autobusowej Arriva (czasy klasycznych autobusów na Malcie przeminęły bezpowrotnie)
  • Warto zaopatrzyć się w bilet 7-dniowy, który kosztuje zaledwie 12EUR (można go kupić w autobusie)
  • Każdy przystanek, jest przystankiem na żądanie (poza przystankiem końcowym, który jest jednocześnie pętlą)
  • W większości przypadków trasa będzie wyświetlana i łatwo będzie się zorientować gdzie jesteśmy
  • Kierowcy są bardzo przyjaźnie nastawieni do turystów i jak się zagai kierowcę o nazwę przystanku, to można liczyć na to, że autobus się zatrzyma na naszym przystanku, a kierowca poinformuje głośno, że oto jesteśmy w punkcie X
  • Nie ma co liczyć, że się wsiądzie do przepełnionego autobusu (zwłaszcza na trasach w głąb wyspy) - autobus może się nawet nie zatrzymać na przystanku
  • Wszystkie linie obsługujące południowy-zachód wyspy jeżdżą z regularnością co godzinę, a tabele przyjazdów i odjazdów należy traktować mocno informacyjnie
  • Do większości atrakcji autobusy dowożą pod same "drzwi" - nonsensem jest korzystanie z jakiejkolwiek formy zorganizowanej turystyki na Malcie
  • Centralnym punktem przesiadkowym jest Valletta - stąd dostaniemy się do większości miejsc na wyspie
  • Przejazd z Valletty do najbardziej odległej Cirkewwy to czas około 1.5h

Życie nocne

W maju życie nocne toczy się głównie w Sliemie. W centrum Valletty do 18ej wszystkie sklepy i znakomita większość restauracji i cafeterii będzie już zamknięta.

Zakupy

Dobre miejsce do robienia codziennych zakupów to Lidl na Marsa Park and Ride, jest też centrum handlowe The Point w Sliemie (w tygodniu czynne tylko do 19:30). Dobrą informacją będzie na pewno fakt, że pamiątki można kupić dosłownie wszędzie, a ich cena będzie bardzo podobna na całej wyspie. Nie ma więc obaw, że kupując coś w Vallecie będziemy znacząco przepłacać.