Półwysep Malajski

Kuala Selangor

Kategorie: 
2014-03-16-KualaSelangor002014-03-16-KualaSelangor012014-03-16-KualaSelangor022014-03-16-KualaSelangor03
Map
Kuala Selangor znane jest przede wszystkim z zaczynających się tuż po zmroku wspaniałych spektakli w wydaniu małych, ale, z całą pewnością, bardzo czarujących swoim tańcem świetlików. Można obserwować je z pokładów niewielkich łodzi w Kampung Kuantan i Kampung Bukit Belimbing.
Jeżeli chodzi o inne atrakcje w okolicy, to Wikitravel i przewodnik Lonely Planet (jedyny, który udało mi się znaleźć) wspominają również o Bukit Malawit, wzgórzu na którym znajdował się niegdyś fort, który został zniszczony podczas holenderskiej inwazji. Jest jeszcze krótka wzmianka na temat Tama Alam Kuala Selangor Nature Park i to wszystko. Można by powiedzieć, że występy świetlików to właściwie jedyny powód, by się tu pojawić. Ja osobiście jednak uważam, że świetlik to tylko jedna z wielu atrakcji tego miejsca. Co zatem ukrywa przewodnik i Wikitravel? Srebrne langury, których w Nature Park znajdziemy całe stada, są tu również dziesiątki gatunków różnych ptaków, a między nimi kilka gatunków czapli, kilku przedstawicieli rybaczków no i oczywiście orły, które można tu spotkać z jakimś 100% prawdopodobieństwem. Jak będziemy mieli więcej szczęścia, cierpliwości, a przede wszystkim czasu, to jest też szansa zobaczyć nawet lamparty, a wszystko to za całe 4 RM opłaty konserwacyjnej.
Czasami zastanawiam się, kto pisze te przewodniki i czy aby na pewno był w tym samym miejscu co ja.

Obserwuj pasjapodrozowania.pl na Bloglovin

Batu Caves i Genting Highlands w jeden dzień

Kategorie: 
2014-03-15-GentingHighlands
Map
Batu Caves i Genting Highlands w jeden dzień, to jedno z najczęściej zadawanych pytań jeżeli chodzi o atrakcje w pobliżu Kuala Lumpur. Nie ma jednak nigdzie jednoznacznej odpowiedzi jak zrobić to w najtańszy z możliwych sposobów. Myślę, że mój wynik cenowy jest dość przyzwoity, a zatem odpowiadam na pytanie jak najtaniej zwiedzić oba te miejsca. Z KL sentral Komuter Train do stacji Batu Caves za 4RND za bilet dla dwóch osób, zwiedzanie Batu Caves jest za darmo (płatne są dodatkowe atrakcje), potem za 11RND taksówką do stacji LTR Gombak, gdzie za 37RND bilet w obie strony na autobus do Genting Highlands Highlands wraz z biletem na kolejkę linową na szczyt i z powrotem (dla dwóch osób).
Tyle w temacie jak, a teraz pytanie czy warto? Jako alternatywa dla siedzenia w KL na pewno tak, ale czy to rzeczywiście są atrakcje z kategorii "trzeba zobaczyć", to już rzecz gustu. Samo Batu Caves robi wielkie wrażenie na zewnątrz i jak ktoś lubi jaskinie, to w środku również, głównie z uwagi na jej ogrom. Natomiast to czego nie należy się spodziewać po przebyciu 300 schodów w górę, to spektakularnej świątyni. Ot, kilka małych kapliczek hinduistycznych. Te na zewnątrz robią większe wrażenie. Jeżeli zaś mowa o Genting Highlands, to cóż. 4,7km trasa kolejką linową, która nawet nie mknie z maksymalną przewidzianą prędkością, a na szczycie kompleks hotelowy z kasynem, który jest realizacją "snów o potędze". To pierwsze skojarzenie jakie nasuwa mi się przemierzając rozległe korytarze resortu.

Obserwuj pasjapodrozowania.pl na Bloglovin

Cameron Highlands

Kategorie: 
2014-03-12-TanahRata002014-03-12-TanahRata01
Map
Półwysep Malajski. Po krótkim postoju w Kuala Lumpur, dziś mija drugi dzień w Cameron Highlands, rejonie opanowanym przez przyjezdnych, głównie z Półwyspu Indyjskiego. Są wszędzie i ciężko tu nawet o malezyjską kuchnię. Za to auto-stop wciąż działa niezawodnie, co jest bardzo istotne biorąc pod uwagę odległości i różnice wysokości położenia okolicznych atrakcji.
Dwie najbardziej widowiskowe plantacje herbaty leżą dokładnie w odległości 15km od siebie. Pierwsza, umiejscowiona w Cameron Valley, tuż przy drodze z Kuala Lumpur do Tanah Rata - Cameron Bharat Tea Estate. Łatwo dostępna z pięknymi widokami na rozległą dolinę. Druga, położona jakieś 5km za miejscowością Brinchang - Boh Sungei Palas Tea Estate. Plantacja dużo rozleglejsza oferująca wspaniałe widoki po drodze do fabryki herbaty, choć moim zdaniem dużo mniej efektowne.
Drogę tu jednak rekompensuje dostępność do szerokiego wachlarza plantacji truskawek i możliwości degustacji tych przepysznych owoców w każdej formie - od całych owoców począwszy, poprzez truskawkowe szejki, na lodach skończywszy.

Obserwuj pasjapodrozowania.pl na Bloglovin