Polska

Łupki

Kategorie: 
lupki00lupki01lupki02
Map
Historia zamku we Wleniu sięga XII wieku. Pierwsze zapiski na jego temat znajdujemy w bulli papieża Hadriana z 1155r. Zamek początkowo był w posiadaniu Piastów, którzy wykorzystywali go jako więzienie. W późniejszym okresie był on w posiadaniu rodziny von Zedlitz. W roku 1567 Sebastian von Zedlitz und Neukirsch dokonał przebudowy zamku i przekształcił go w renesansową siedzibę. Podczas wojny trzydziestoletniej zamek został wysadzonu z polecenia marszałka Montecuculi. W 1653 r. zrujnowaną twierdzę kupił Adam von Kühlhaus. On to w latach 1653-1663 wybudował pałac Lenno wykorzystując częściowo budulec z zamku. W tym okresie powstał rónież ozdobny ogród z formowanymi drzewami i fontannami. Pałac należał do rodziny von Kühlhaus do 1728 r. Kolejnym właścicielem majątku była rodzina von Grunfeld und Guttenstädten, a od roku 1828 do 1945 r. von Haugwitz.
Po II wojnie światowej pałac zamieniono w szpital kolejowy, a następnie przejął go PGR. W chwili obecnej pałac jest w rękach prywatnego właściciela i zaprasza do wizyty jako "Cafe Lenno".

Obserwuj pasjapodrozowania.pl na Bloglovin

Tworzyjanów

Kategorie: 
Tworzyjanow00Tworzyjanow01Tworzyjanow02Tworzyjanow03
Map

Pierwsze wzmianki o pałacu w Tworzyjanowie sięgają roku 1545. Posiadłość należała wtedy do Georga i Christopha Petsche. W roku 1548 następuje pierwsza zmiana właściciela i majątek przechodzi w ręce rodziny von Bock. Kolejnymi właścicielami są Hans von Gelhorn, a następnie rodzina von Schickfuß, a od roku 1876 rodzina von Schikfuß. Po wojnie majątek został znacjonalizowany i użytkowany przez PGR, co doprowadziło go do fatalnego stanu. Obecnie pełni on funkcję domu wielorodzinnego.

Obserwuj pasjapodrozowania.pl na Bloglovin

Szczepanów

Kategorie: 
Szczepanowm00Szczepanowm01Szczepanowm02
Map
Szczepanów w gminie Marcinowice. Znajdziemy tu ruiny pałacu, które niestety są niedostępne z uwagi na ich położenie na prywatnej posesji. W średniowieczy znajdował się tu zamek wodny, który uległ zniszczeniu w czasie wojny XXX-letniej. Atrakcją, która jest niewątpliwie godna polecenia jest kolumna upamiętniająca bitwę austriacko-szwedzką. Aktualnie znajduje się ona w bezpośrednim sąsiedztwie cmentarza, gdzie została przeniesiona i wyremontowana z inicjatywy lokalnego księdza.