Powiat lwówecki

Łupki

Kategorie: 
lupki00lupki01lupki02
Map
Historia zamku we Wleniu sięga XII wieku. Pierwsze zapiski na jego temat znajdujemy w bulli papieża Hadriana z 1155r. Zamek początkowo był w posiadaniu Piastów, którzy wykorzystywali go jako więzienie. W późniejszym okresie był on w posiadaniu rodziny von Zedlitz. W roku 1567 Sebastian von Zedlitz und Neukirsch dokonał przebudowy zamku i przekształcił go w renesansową siedzibę. Podczas wojny trzydziestoletniej zamek został wysadzonu z polecenia marszałka Montecuculi. W 1653 r. zrujnowaną twierdzę kupił Adam von Kühlhaus. On to w latach 1653-1663 wybudował pałac Lenno wykorzystując częściowo budulec z zamku. W tym okresie powstał rónież ozdobny ogród z formowanymi drzewami i fontannami. Pałac należał do rodziny von Kühlhaus do 1728 r. Kolejnym właścicielem majątku była rodzina von Grunfeld und Guttenstädten, a od roku 1828 do 1945 r. von Haugwitz.
Po II wojnie światowej pałac zamieniono w szpital kolejowy, a następnie przejął go PGR. W chwili obecnej pałac jest w rękach prywatnego właściciela i zaprasza do wizyty jako "Cafe Lenno".

Obserwuj pasjapodrozowania.pl na Bloglovin

Brunów

Kategorie: 
Bronow00Bronow01Bronow02Bronow03
Map
Dwór w Brunowie został wzniesiony w XV w. przez rodzinę von Zedlitz i miał charakter obronny. Dopiero w latach 1740 - 1750, gdy właścicielem Brunowa został hrabia Bernhard von Schmettau dwór przebudowano, zmieniając go w barokowy pałac na planie kwadratu. Kolejnym właścicielem pałacu był Krzysztof Henryk i Ernesta von Schweinitz. Trzy tygodnie po nabyciu majątku, w pałacu wybuchł pożar w czasie którego spłonęły wszystkie zabudowania. Na jego miejscu rodzina von Schweinitz wzniosła nową rezydencję, która następnie stała się własnością rodu von Cottenet. Z tego okresu pochodzi stajnia z powozownią, fontanna przy pałacu oraz park. Na szczytowej ścianie stajni tuż przy bramie wjazdowej umieszczono herb rodziny von Cottenet.
Kolejną przebudowa miała miejsce w latach 1900 - 1901, wtedy to dobudowano wieżę i oranżerię. W latach 30. XX wieku pałac mieścił szkołę sportową Hitlerjugend, a po wojnie, pozostawiony bez opieki uległ stopniowej dewastacji. Obecnie pałac należy do prywatnego właściciela i mieści się w nim hotel "Pałac Brunów".