Powiat bolesławiecki

Ocice

Kategorie: 
Ocice00Ocice01
Map
Pałac w Ocicach wzniesiona w 1740 – 1745. Nie wiele wiadomo na temat jego pierwszych właścicieli. Pierwsze wzmianki historyczne pojawiają się w roku 1830, kiedy to majątek należał do rotmistrza von Berge und Herrndorf. Kolejnym właścicielem była Emmy von Mandelsloh (II poł. XIX w.), a od 1900 r. Hans von Foerster.
Po II wojnie światowej w pałac został zmieniony w budynek wielorodzinny, a w 1992 r. kupiła go prywatna firma. W 2009 roku został ponownie wystawiony na sprzedaż. Obecnie znajduje się w rękach prywatnych i poza rozebraniem dwóch bocznych przybudówek, nie wiele się tu dzieje.

Tomaszów Bolesławiecki

Kategorie: 
Tomaszow00Tomaszow02Tomaszow03Tomaszow04Tomaszow05Tomaszow01Tomaszow07Tomaszow08
Map
Tomaszów Bolesławiecki oferuje wiele atrakcji. Najbardziej godną polecenia jest niewątpliwie jedna z wielu pereł w regione, czyli ewangelicki kościół św. Antoniego. Kościół, który powstał w 1785 r. w miejscu wcześniejszego niezbyt okazałego zboru. Utrzymany jest w stylu barokowym. Jest niestety nieużytkowany od roku 1945, natomiast wnętrze wygląda na dobrze zachowane. Odrobina dobrej woli i była by to wspaniała atrakcja turystyczna.
W okolicy znajduje się również pałac. Powstał prawdopodobnie w I poł. XIX w., kiedy to miejscowość należała do nadprezydenta prowincji śląskiej, dra Friedricha Theodora von Merckel.
Od lat 70 - tych XIX do 1918 r. dzierżawił go kapitan Arthur Steinbock. Po II wojnie światowej stał się własnością PGR - u, a od 1993 r. wszedł on do zasobów AWRSP. W chwili obecnej należy do osoby prywatnej i niszczeje.