von Seidlitz

Siedlimowice

Kategorie: 
Siedlimowice00Siedlimowice01Siedlimowice02Siedlimowice03Siedlimowice04Siedlimowice05
Map
Historia Siedlimowic sięga 1325 r. wtedy to miejscowość ta należała do rodziny von Seidlitz. Potem majątek kolejno zmieniał właścicieli, aż do roku 1867 kiedy to właścicielem staje się Heinrich August Korn ze słynnego rodu wrocławskich wydawców i księgarzy. To w skutek jego decyzji, w latach 1873-1875 dwór w Siedlimowicach rozbudowano i przebudowano na pałac w stylu neorenesansowym, co stało się przyczynkiem do uzyskania przez Korna w 1882r. tytułu szlacheckiego. Po śmierci Heinricha Augusta, majątek przeszedł w ręce jego córki, Luizy Marii Berty, która wyszła za mąż za Richarda von Bergmanna. Ostatnim dziedzicem Siedlimowickich włości był dr filozofii Richard von Bergmann – Korn.
Pałac został zniszczony w trakcie działań wojennych w 1945 roku, a pozostawiony bez opieki, dziś jest już tylko ruiną.

Kamionna

Kategorie: 
Kamionna00Kamionna01Kamionna02Kamionna04
Map
Ukryty w gąszczu drzew pałac w Kamionnej jest jednym z piękniejszych obiektów w okolicy. Wzniesiony został w w XVI w. dla rodziny von Seidlitz. Od XVII w. majątek przechodził kolejno w ręce rodziny von Kadloff, a następnie von Knobelsdorff. Od 1657 r. w efekcie ślubu Clary Eusebi Renate von Knobelsdorff z Carlem Friedricha von Kalckreuth und Dolzig majątek przeszedł w ręce rodziny von Kalckreuth. Kolejni właściele, Franciscus Alexander Augustus baron von Kalckreuth wraz z żoną Marią Elizabeth Schmerhowsky von Lidkowitz, w latach 1740 – 1744 dokonali przebudowy pałacu. W wyniku kolejnego małżeństwa w rodzinie stał się on własnością Franza barona von Stillfried. Ostatecznie dobra przeszły w ręce baronów von Zedlitz. W 1838 r. Heinrich baron von Zedlitz wykupił majątek na cele fundacji rodzinnej. Od tego czasu Kamionna wraz z majątkiem w pobliskich Czerńczycach stanowiły siedzibę przytułku dla panien (von Zedlitz Leip’sche Fräulein – Stift zu Kapsdorf). Kolejne przebudowy miały miejsce w latach 1850, 1871, a ostatnia w 1935.
Po II wojnie światowej zamieszkiwany przez osoby prywatne, pozostawiony bez remontu podupadł i dziś jest już tylko ruiną.