Valletta i wschodnia część Malty

Kategorie: 
Valletta00Valletta01Valletta02Valletta03Valletta04Valletta05Valletta06Valletta07Valletta08Valletta09Valletta10
Map
Do najbardziej atrakcyjnych turystycznie regionów należy z całą pewnością wschodnia część Malty, z Vallettą na czele. Tu znajdziemy wspaniałą Katedrę z płótnami Caravaggio, których niestety nie można fotografować, przepiękny Kościół rozbicia statku św. Pawła, pałac Wielkiego Mistrza, fortyfikacje, w tym sławna Bateria, z której codziennie o godz. 12:00 strzelają z armat i wiele innych atrakcji godnych poświęcenia im kilku chwil. Tu również znajdziemy Narodowe Muzeum Archeologiczne, w którym zebrane są świątynne rzeźby i relikty z lat 5000-2500 p.n.e., w tym również słynne kobiece posążki.
W pewnym oddaleniu od turystycznych ścieżek Valletty znajduje się Argotti Botanic Gardens i obok niego St. Philip Gardens. Tu można chwilę odpocząć i zrelaksować się w towarzystwie egzotycznych roślin i wszędobylskich kotów. Ogrody te zamykane są na wieczór i raczej nie można liczyć na to, że ktoś nas o tym poinformuje. Sam doświadczyłem tego na własnej skórze, a przechodzenie przez wysoką bramę może nie być dla każdego.
Bezpośrednio z Vallettą graniczą również trzy inne forty, w tym słynna Vittoriosa (Birgu) z pałacem Inkwizytora, w którym mieściła się główna siedziba Świ ętej Inkwizycji.
Zmierzając w kierunku południowym od Valletty dotrzemy do Tarxien, w którym do dziś ostały się fragmenty prehistorycznych świątyń. Tu znajdziemy dowody na to, że człowiek, już tysiące lat temu rozumiał zasadę działania cykli słonecznych i nadawał im szczególne znaczenie.
Kolejną atrakcją na trasie jest jaskinia Ghar Dalam, gdzie znaleziono szczątki wielu nieistniejących już gatunków zwierząt, w tym hippotama sprzed 180 000 lat. Odkryto tu również pierwsze ślady człowieka na Malcie, pochodzące sprzed 7 400 lat.
Na samym południu, czeka nas niewątpliwa atrakcja jaką jest wizyta łodzią motorową w Blue Grotto. Tu wody morza Śródziemnego zmieniają się od szmaragdowego, poprzez blado niebieskie, aż po głęboki błękit. Niestety jest to również jedyne miejsce na Malcie, w kótrym traktuje się turystę w sposób bardzo "taśmowy", zwłaszcza wtedy gdy pogoda sprzyja, a liczba osób, które przygywają w to miejsce jest duża.
Nieopodal, na klifach znajdziemy kolejne ślady prehistorycznych świątyń - Hagar Qim i Mnajdra. Oba kompleksty znajdują się w odległości około 500 metrów od siebie. Warto zapoznać się z historią tego miejsca i zobaczyć jak zmieniała się wiedza o nim na przestrzeni lat.
Na zakończenie naszej wycieczki, znów wracamy w okolice Valletty, tym razem do Sliemy - jedynego miejsca na Malcie, w którym kwitnie bogate życie nocne.