Gozo

Kategorie: 
Gozo00Gozo01Gozo02Gozo03Gozo04Gozo05Gozo06Gozo07Gozo08Gozo09Gozo10Gozo11
Map

Gozo. Maleńka wyspa w archipelagu wysp Maltańskich. To co przyciąga tutaj turystów to przede wszystkim prehistoryczna świątynia Ggantija, najstarsza na świecie wolno stojąca budowla, która mieści się w miejscowości Xaghra.W tej samej miejsowości znajdą też coś dla siebie miłośnicy rzemiosła. W wiatraku Ta'kola znajdziemy całą gamę tradycyjnych narzędzi rolniczych, stolarskich i kowalskich. Z kolei miłośnicy ukrytych pod ziemią skarbów natury mogą zwiedzić dwie prywatne (znajdujące się pod piwnicami domów) jaskinie -Ninu's Cave i Xerri Grotto. Cena za zwiedzanie pierwszej to - "co łaska", drugiej - 2.5 EUR/osobę.
Na Gozo warto również zobaczyć Cytadelę w Victoria (Rabat) oraz kościół w miejscowości Xewkija. Kopuła tego kościoła należy do największych na świecie. W założeniu jej twórców, miała być większa od tej, która nakrywa świątynię w Moscie, ale w efekcie końcowym jest ona tylko od niej wyższa.
Na południowym-zachodzie wyspy znajdziemy zatokę Xlendi. Tu możemy chwilę odpocząć, podziwiając wyrastające z błękitnego morza klify. Miłośnicy nurkowania znajdą się tu też atrakcje dla siebie - okolica obfituje w podwodne jaskinie i rafy.
Wskazówka dot. transportu na Gozo - w sieci autobusowej na Gozo nie obowiązują bilety zakupione na Malcie. Autobusy jeżdżą tu co godzinię, a czasami trzeba czekać i dłużej. Zważywszy na rozmiar wyspy i odległości pomiędzy wartymi poświęcenia czasu miejscami, polecam rozważenie spaceru.